english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

انتقال آنفلوآنزای پرندگان از گربه به انسان/زنگ خطر انتقال آنفلوانزای پرندگان بین گونه ها:

به تازگی نمونه نادر انتقال ویروس آنفولانزای پرندگان از یک گربه به دامپزشک گزارش شده است. یک دامپزشک که در پناهگاه حیوانات شهر نیویورک به درمان صد گربه می پرداخت به آنفلوانزای مرغی H7N2 مبتلا شد. به گفته مقامات بهداشتی، این مورد نخستین انتقال ویروس آنفلوانزای پرندگان از گربه به انسان شناخته شده است.

یکی از مقامات بهداشتی شهر نیویورک با انتشار این خبر گفت: دامپزشک فعال در پناهگاه حیوانات در شهر نیویورک به ویروس H7N2 مبتلا شده بود. در حالی که هیچ نشانه ای از شیوع آنفولانزا در بین کارمندان وجود نداشت و او فقط با گربه ها ارتباط داشته است. مقام ارشد بهداشتی منطقه برای جلوگیری از شیوع اپیدمی و بروز خطر اعلام هشدار کرد.

ماری باست مامور عالی رتبه وزارت بهداشت و درمان در این شهر گفت: تحقیقات ما نشان داد خطر این نوع ویروس برای سلامت انسان بسیار کم است. در روند آزمایشات ما از آلوده بودن یکی گربه ها این پناهگاه به این ویروس اطمینان حاصل کردیم و اکنون در حال گرفتن آزمایش و تست از افرادی هستیم که با این گربه در سه هفته گذشته در ارتباط بودند. H7N2 نوعی آنفولانزا بوده که با نام آنفلوانزای مرغی یا پرندگان شناخته شده است.

به گفته مقامات بهداشتی مدتی بعد گربه مبتلا به آنفولانزای مرغی درگذشت. در این مدت این گربه در قرنطینه نگهداری می شد و هیچ یک از حیوانات پناهگاه به این ویروس آلوده نشدند. گفتنی است؛ انتقال آنفولانزای مرغ از گربه به انسان در جهان نادر بوده و در تحقیقات علمی هنوز به طور کامل اثبات نشده و به عنوان یک راه انتقال این بیماری شناخته شده نیست.

لازم به ذکر است آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شایع در تعدادی از استان های کشور از نوع H5N8 می باشد که هنوز گزارش انتقال آن به انسان نشده است.
اطلاعات بیشتر:

http://www.npr.org/sections/health-shots/2016/12/20/506285387/a-rare-bird-flu-infects-cats-in-new-york-city-shelter
من طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه