english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

آخرین وضعیت طاعون در ماداگاسکار

سازمان بهداشت جهاني به سرعت در حال پاسخگویی به اپیدمی طاعونی است که در پایتخت، شهر های بزرگ و بندرگاه های ماداگاسکار گسترش یافته است و بیش از 100 نفر را ظرف چند هفته آلوده کرده است.

روز شنبه (1 نوامبر)، دولت ماداگاسکار تأیید کرد که مرگ یک مربی بسکتبال که برای مشاهده یک مسابقه ورزشی به ماداگاسکار رفته بوده است به علت طاعون پنومونی بوده است. مربی بسکتبال در روز چهارشنبه (27 سپتامبر) در بیمارستانی در پایتخت درگذشت. مقامات بهداشتی در حال پی گیری افرادی هستند که در روزهای اخیر با این مربی در تماس بوده اند و ممکن است در معرض بیماری قرار داشته باشند. پس از شناسایی، آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت به عنوان یک اقدام احتیاطی داده می شود. با این مرگ، تعداد مرگ حاصل از اپیدمی اخیر به 21 نفر از زمان شیوع بیماری در اواخر ماه اوت می رسد که تاکنون حداقل 114 نفر را مبتلا کرده است.

دکتر شارلوت دیاین، نماینده سازمان بهداشت جهانی در ماداگاسکار، گفته است: سازمان بهداشت جهانی نگران است که طاعون می تواند بیشتر گسترش یابد، زیرا در حال حاضر در چندین شهر حضور دارد و این آغاز فصل اپیدمی است که معمولا از سپتامبر تا آوریل ادامه دارد. تیم های ما در ماداگاسکار در حال ارائه راهنمایی های فنی، ارزیابی، حمایت از بیماران و جلب مشارکت مردم هستند.

اعزام بیشتر کارمندان سازمان بهداشت جهانی از طریق شرکای تیم شبکه شبکه جهانی هشدار و پاسخ به طغیان بیماری های واگیر (GOARN) در حال انجام است، همچنین افزایش منابع آنتی بیوتیک ها، تجهیزات حفاظتی شخصی و سایر منابع در حال پی گیری می باشد.

سازمان بهداشت جهانی 300000 دلار را برای سرعت بخشیدن به تلاش های عملیاتی تخصیص داده است و برای کنترل مناسب اپیدمی حداقل 1.5 میلیون دلار درخواست کمک شده است.

طاعون بیماری بومی در ماداگاسکار می باشد که سالانه در حدود 400 مورد آن گزارش می شود - بیشتر از فرم غده ای. برخلاف اپیدمی های گذشته، این اپیدمی بیشتر در مناطق بزرگ شهری روی داده است و فرم پنومونیک افزایش قابل توجهی یافته است که خطر انتقال بیماری را افزایش می دهد. تعداد مواردی که تاکنون مشخص شده است بیشتر از حد انتظار برای این زمان در سال می باشد.

طاعون غده ای توسط موش های آلوده به وسیله کک، و طاعون پنومونیک توسط انتقال فرد به فرد گسترش می یابد. اپیدمی فعلی شامل هر دو نوع طاعون است. تقریبا نیمی از موارد تا کنون شناسایی شده اند از طاعون پنومونیک هستند.

طاعون یک بیماری مرتبط با فقر است. این بیماری در مکان هایی با شرایط بهداشتی ضعیف و خدمات بهداشتی نامناسب شرایط اپیدمی پیدا می کند و اگر اگر درمان نشود، می تواند سریعا فرد را بین ببرد، اما اگر به موقع تشخیص داده شود، آنتی بیوتیک های معمولی نیز آن را درمان می کند.

آخرین اپیدمی گزارش شده در ماداگاسکار در دسامبر 2016 عمدتا در منطقه دور افتاده رخ داده است.

کانال بیماری های عفونی نوپدید و بازپدید :

@EmergingInfDis

اطلاعات بیشتر:

https://reliefweb.int/report/madagascar/who-scales-response-plague-madagascar


من طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه