english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

شیوع بیماری تب دنگی و مالاریا در پایتخت هند

مقامات بهداشتی هند با هشدار نسبت به شیوع بیماری‌های تب دنگی و مالاریا در پایتخت هند اعلام کردند میزان ابتلا به این بیماری‌ها در سالجاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

شهرداری دهلی نو با انتشار گزارشی اعلام کرد تعداد افراد مبتلا به بیماری تب دنگی در دهلی نسبت به سال گذشته 22 درصد افزایش یافته است.

براساس این گزارش، تنها در هفته گذشته، 348 مورد ابتلا به تب دنگی در پایتخت هند، ثبت شده که این میزان نسبت به 15 روز گذشته پیش از آن 55 درصد افزایش یافته است. مناطق جنوب و شمال دهلی نو به ترتیب با 290 و 133 مورد ابتلا به تب دنگی بیشترین تعداد مبتلایان به تب دنگی را در سالجاری داشته‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش، با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به بیماری مالاریا در دهلی نو اضافه شده است، در هفته گذشته 54 مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده که این تعداد نسبت به هفته پیش از آن بیش از 30 درصد افزایش یافته است.

براساس گزارش مقامات بهداشتی، موارد ابتلا به بیماری تب زرد در سالجاری در پایتخت هند نسبت به سال گذشته 85 درصد کاهش نشان می‌دهد. پایتخت هند سال گذشته شاهد شیوع گسترده این بیماری بود.

شیوع بیماری‌های ویروسی در هند از اواسط ماه ژوئیه آغاز و تا پایان نوامبر ادامه دارد. پزشکان اعلام کرده‌اند در سالجاری به دلیل شروع پیش از موعد باران‌های موسمی، این بیماری‌ها زودتر شیوع یافته است.

تب دنگی و تب زرد از بیماری‌هایی است که براثر نیش پشه موسوم به 'ایدیس اجیپتی' ناقل ویروس زیکا منتقل می‌شود. سال گذشته هفت هزار و 760 مورد ابتلا به بیماری تب زرد و چهار هزار 431 مورد ابتلا به بیماری تب دنگی در دهلی نو به ثبت رسید.

اگرچه بیمارستان‌های دهلی نو سال گذشته از مرگ 27 نفر به دلیل ابتلا به بیماری تب زرد و مالاریا خبر دادند ولی مقامات دولتی این آمارها را رد کردند. بیماری تب زرد باعث وخیم شدن بیماری دوم در بدن فرد آلوده شده و در صورت تحت درمان قرار نگرفتن می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

سازمان بهداشت جهانی درگزارشی اعلام کرد موارد جدی و حاد در مورد بیماری تب زرد شایع نیست اما این بیماری در میان افراد سالخورده می‌تواند منجر به مرگ شود.

این بیماری مانند تب دنگی باعث ایجاد خارش و جوش‌های قرمز در پوست می‌شود اما برخلاف تب دنگی که گاه به دلیل کاهش شدید پلاکت خون موجب خون ریزی داخلی در بدن بیمار می‌شود خطرناک نیست.

ابتلای به بیماری تب دنگی ابتدا با خارش‌های پوستی، تب شدید، اختلال در سیستم گوارشی و بدن درد شروع شده و در برخی موارد می‌تواند به کاهش شدید فشار خون و مرگ احتمالی مبتلایان منتهی شود.

به گفته کارشناسان بهداشتی، ساختمان‌های کثیف و آلوده، دفن غیر بهداشتی زباله، محیط‌های کثیف و آلوده و شروع باران‌های موسمی از دلیل افزایش ابتلا به تب دنگی است.

کانال بیماری های عفونی نوپدید و بازپدید :

@EmergingInfDisمن طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه