english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

پایان اپیدمی تب زرد جهان در آنگولا:

آنگولا اعلام کرد بدترین همه‌گیری تب زرد جهان در یک نسل پایان یافته است؛ پس از آنکه کارزار سازمان ملل با واکسیناسیون 25 میلیون نفر انجام و منجر به صفر مورد جدید طی شش ماه اخیر شد. این شیوع یک سال گذشته از یک زاغه در پایتخت این کشور، لوآندا آغاز شد و به سراسر آنگولا، یک کشور زخم‌خورده از جنگ در جنوب شرقی آفریقا و کشور همسایه آن یعنی جمهوری دموکراتیک کنگو گسترش پیدا کرد. در مجموع، بیش از 400 نفر کشته شدند. بیش از 15 میلیون نفر در آنگولا و 10 میلیون کنگویی، تحت کارزار هماهنگ‌شده توسط سازمان بهداشت جهانی واکسینه شدند.

به گفته وزارت بهداشت در لوآندا در بیانیه‌ای با عنوان «پایان همه گیری تب زرد در آنگولا»، کمپین واکسیناسیون، گسترش این بیماری را متوقف کرده است. سازمان جهانی بهداشت در ماه سپتامبر اعلام کرد، این همه‌گیری تحت کنترل است. اما برای آنکه بگوییم به طور کامل پایان یافته است، بسیار زود است؛ زیرا هنوز تا 6000 مورد مشکوک به این بیماری منتقل‌شونده توسط پشه وجود داشت. این کارزار واکسیناسیون، ذخایر جهانی 6 میلیون دوزی واکسن این بیماری را دو بار در سال جاری تخلیه و پزشکان را مجبور به تجویز یک‌پنجم از دوز معمول کرد؛ شیوه‌ای که سازمان جهانی بهداشت می‌گوید حداقل ایمنی موقتی ایجاد می‌کند.

در سال‌های اخیر خطر ابتلا به این همه‌گیری‌ها در سطح جهان به دلیل شهرنشینی و افزایش تحرک جمعیت، بالا رفته است. این موضوع به ویژه امسال حاد شده است؛ زیرا پدیده آب‌وهوایی ال‌نینو، تعداد پشه‌ها را چند برابر کرده است. تب زرد به وسیله همان پشه‌ای انتقال می‌یابد که ویروس‌های زیکا و تب دنگ را منتقل می‌کند. «زرد» در نام این بیماری، به یرقان اشاره دارد که برخی از بیماران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


اطلاعات بیشتر:

http://www.businessinsider.com/r-angola-declares-end-to-worlds-worst-yellow-fever-epidemic-in-decades-2016-12

من طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه