english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

محافظت کامل واکسن زیکا از مدل‌های حیوانی:

محققان یک شرکت دارویی در آمریکا موفق به تولید واکسنی‌ شده‌اند که موش‌ها را 100 درصد در مقابل ویروس زیکا محافظت می‌کند.

یک دوز از این واکسن تجربی موش‌ها را به طور 100 درصد در مقابل دوز کشنده ویروس زیکا محافظت کرده است. گسترش سریع ویروس زیکا و اثرات مخرب آن بر مغز نوزادان باعث شد نیاز به واکسن هر روز بیشتر احساس شود؛ تا اینکه محققان یک شرکت دارویی در آتلانتا موفق به تولید واکسنی شدند که مدل‌های حیوانی را به طور 100 درصد در مقابل ویروس محافظت می‌کند. این واکسن بر همان فناوری تکیه دارد که در واکسن های تجربی HIV و Ebola استفاده شده است.

این واکسن پروتئین خاص ویروس زیکا به نام NS1 را هدف قرار می‌دهد. این پروتئین با سیستم ایمنی پشه تداخل دارد و به ویروس اجازه رشد و تکثیر می‌دهد. این واکسن آنتی‌بادی‌های موثر بر NS1 را القا کرده و با اختلال در عملکرد آن، رشد و انتقال ویروس را از پشه منتقل کننده کاهش می‌دهد.

برای آزمایش واکسن، به بدن موش‌های سالم دوز بالای ویروس زیکا وارد شد و سپس واکسن به طور مستقیم به مغز تزریق شد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد یک دوز واحد از این واکسن موش‌ها را به طور 100 درصد در مقابل ویروس زیکا محافظت می‌کند. گرچه این واکسن در مدل‌های حیوانی 100 درصد موفقیت آمیز بوده است؛ ممکن است اثربخشی آن در انسان تا به این اندازه نباشد.

زیکا از طریق یک پشه به نام Aedes که عامل انتقال تب دانگ و تب زرد نیز به شمار می آید، منتقل می شود. تب خفیف، خارش پوست و ورم ملتحمه، اولین علایم بیماری هستند که معمولا دو تا هفت روز طول می کشند.

عدم توسعه مغز جنین در مادران بارداری که در معرض ویروس قرار دارند، از مهمترین عوارض این بیماریست.

کانال بیماری های عفونی نوپدید و بازپدید :

@EmergingInfDis

اطلاعات بیشتر:

https://consumer.healthday.com/diseases-and-conditions-information-37/zika-1007/experimental-zika-vaccine-protects-mice-against-virus-study-723545.htmlمن طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه