english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

ساخت آنتی بیوتیکی جدید برای مبارزه با باکتری های مقاوم:

موسسه تحقیقاتی اسکریپس در آمریکا اعلام کرد که پژوهشگران این موسسه با تغییراتی در آنتی‌بیوتیک وانکومایسین (Vancomycin) داروی جدیدی ساخته‌اند که از سه راه مختلف بر باکتری‌ها اثر می‌کند و مانع از مقاومت آنها در برابر آنتی‌بیوتیک ها می شود.

وانکومایسین حدود شصت سال است که برای بیماری های عفونی تجویز می شود اما به تازگی باکتری‌ها نسبت به نوع متعارف آن مقاومت نشان داده‌اند. موسسه اسکریپس اعلام کرده است پزشکان می‌توانند نوع جدید این دارو را بدون نگرانی از مقاوم شدن باکتری‌ها در برابر آن در درمان بیماران به کار گیرند.

سازمان بهداشت جهانی باکتری‌های مقاوم نسبت به آنتی‌بیوتیک را بزرگ ترین تهدید نسبت به سلامت، امنیت غذایی و توسعه اقتصادی و اجتماعی در سطح جهان توصیف و اعلام کرده است که با مقاوم شدن میکروب‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های موجود، درمان بسیاری از بیماری ها با این داروها دشوار و حتی ناممکن خواهد شد و جهانیان را با وضعیتی مواجه خواهد کرد که از زمان کشف آنتی بیوتیک‌ها دیده نشده است.

به گفته کارشناسان، استفاده مکرر و بیش از اندازه از آنتی‌بیوتیک‌ها باعث جهش ژنتیکی و ظهور باکتری‌هایی می‌شود که این داروها بر آنها تاثیری ندارد؛ به عبارت دیگر، بشر به تدریج در برابر این باکتری‌ها خلع سلاح می‌شود. دقت در استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها یکی از راه‌های جلوگیری از روند ظهور باکتری‌های مقاوم است؛ با این حال پزشکان امیدوار بوده‌اند داروهایی کشف شود که باکتری‌ها قادر نباشند در برابر آن مقاوم شوند.

به گفته پژوهشگران موسسه اسکریپس، مدت زمان مقاوم شدن باکتری‌ها نسبت به وانکومایسین نشان می دهد که این روند به سادگی صورت نمی‌گیرد. وانکومایسین به خاطر تاثیری که در نابودی باکتری‌ها داشته به 'داروی جادویی' شهرت یافته و تحقیقات قبلی نیز نشان داده بود می‌توان با تغییراتی در ساخت آن، بر کارآیی این دارو افزود.

نتیجه تحقیقات جدید که در نشریه گزارش‌های آکادمی ملی علوم منتشر شده، حاکی از تغییر دیگری در این دارو است به نحوی که می‌تواند به شکلی جدید بر باکتری‌ها اثر بگذارد.

به گفته پژوهشگران، در مجموع تغییراتی که در وانکومایسین داده شده کارآیی آن را هزار برابر بیشتر و ادامه استفاده از این دارو را برای مدتی طلولانی‌تر امکانپذیر کرده است.

کانال بیماری های عفونی نوپدید و بازپدید :

@EmergingInfDis

اطلاعات بیشتر:

https://www.theguardian.com/society/2017/may/29/modified-antibiotic-brings-fresh-hope-to-battle-against-drug-resistance


من طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه