english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links


مراسم هفتمین روز درگذشت آقای محمد حنیفی

تاریخ خبر: 11 تیرماه 1394

در مراسمی که به مناسبت هفتمین روز درگذشت آقای محمد حنیفی، همکار قدیمی بخش اپیدمیولوژی و پایگاه اکنلو در تالار مدرس انستیتو پاستور ایران با حضور رییس، معاونین، اعضای هیات علمی و همکاران فعلی و بازنشسته و با حضور فرزندان آقای محمد حنیفی برگزار شد، پس از قرائت قرآن و مداحی، یاد و خاطره ایشان با نمایش عکس های قدیمی، فیلم و سخنرانی گرامی داشته شد.

لازم به ذکر است که آقای محمد حنيفي در سال 1315 در روستای آقبلاغ مرشد از توابع بيجار به دنیا آمد. همزمان با اپیدمی طاعون در روستای آق بلاغ مرشد، تعداد زیادی از اقوام ایشان در اثر طاعون مردند. حنيفي در همکاری با تیم های انستیتو پاستور ایران که در این زمان برای کنترل طاعون به این منطقه آمده بودند، وظیفه يافتن لانه‌هاي موش صحرائي و تله‌گذاري برای آنها را به عهده داشت و علاقمندی و پشتکار ایشان باعث شد تا در سال 1338 به استخدام انستیتو پاستور ایران در آید. درطول سالهایی که درانستیتو پاستور ایران خدمت می کرد با راهنمایی و ارشادات بزرگان این حوزه، و مخصوصا دکتر میزون و دکتر دوگلاس لي، و شرکت فعال در ماموریت های مختلف، آشنایی كافي و وافي را در رابطه با شناسائي جوندگان وحشي کسب کرد.

ایشان با شركت مستمر و خستگي‌ناپذير در عملیاتهای صحرایی و شكار شبانه روباه وسایر حیوانات وحشی و نیمه اهلی، به عنوان یک کارشناس نقش مهمی در پیشرفت های علمی این حوزه در کشور داشت. شناسایی کانون طاعون در سراب یکی از کارهای مهم علمی است که توسط ایشان و همکارانش انجام شد. حنیفی در سال 1373 بازنشسته شد. در سال 1391، ایشان مستندات و نمونه های زیادی را که طی سال ها جمع آوری کرده بود به انستیتو پاستور ایران اهدا کرد که این اموال، زمینه ساز راه اندازی موزه ای شد که به نام ایشان در پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید نامگذاری شده است. کتاب "طاعون علیه مردم؛ مردی علیه طاعون"، مجموعه خاطرات ایشان در طی خدمت می باشد که منتشر شده است.

عکس های مرتبط با مراسم و کلیپ یابود ایشان را می توانید در زیر ملاحظه فرمایید.

کلیپ یادبود مرحوم حنیفی

من طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه