english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links


ژان مانبورگ

ژان مانبورگ (Jean Mainbourg)، برادر ترزا، همسر اول بالتازار بود که در مستندسازی فعالیت های انجام شده در اکنلو در قالب تهیه عکس و فیلم نقش بسیار مهمی داشت. مانبورگ کتابی را به رشته تحریر درآورده است که در آن به شرح زندگی بالتازار پرداخته شده است و در حال ترجمه به زبان فارسی توسط همکاران بخش اپیدمیولوژی انستیتو پاستور ایران است.

شکل زیر- از چپ به راست: دکتر بیوک سیدیان، ژان مانبورگ، 1337، مریوان کردستان

ماری ترزا بارنز یولنز

خانم ماری ترزا بارنز یولنز (Marie-Thérèse, Baroness Ullens) (1905 تا 1989 میلادی) یک نویسنده، عکاس و فیلمبردار فرانسوی بود که مستنداتی را از کشورهای مدیترانه تهیه کرده است. محل فیلم های مستند او مصر و سودان (1927-1930، 1978)، عراق (1948)، خلیج فارس (1964)، و ایران (1948-1970) بوده است. ماری ترزا در آثار خود از ایران فیلمبرداری از موسیقی محلی ایرانی، مصاحبه با مقامات ایرانی، هنر و معماری ایران، ادبیات شفاهی و مهاجرت عشایر ایران (قشقایی، ترکمن، بختیاری، و کردها) و کشاورزی را به نمایش گذاشته است.ماری ترزا در سال های 1333 و 1334 فعالیت های تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران در مبارزه با طاعون در کردستان را در قالب فیلمی مستند به نام "در سرحدات کردستان" به تصویر کشید. این فیلم در سال 1387 توسط دانشگاه هاروارد مورد روتوش قرار گرفته است. فیلم در سال 1391 توسط بخش اپیدمیولوژی انستیتو پاستور ایران به فارسی دوبله شده است.

شکل زیر- ماری ترزا و بالتازار در سال 1333 در پایگاه اکنلو

پوران درخشنده

پوران فارغ التحصیل سینما با گرایش کارگردانی از مدرسه عالی تلویزیون و سینما است. این فیلمساز در سال ۱۳۳۰ در شهر کرمانشاه به دنیا آمد، او در سال ۱۳۵۴ در سازمان صدا و سیما شروع بکار کرد و در همان زمان فیلم طاعون که درباره شیوع طاعون در کردستان بود را تهیه کرد. در این فیلم این کارگردان فعالیت های تحقیقاتی پایگاه اکنلو را نیز به تصویر کشیده است.

اكبر نبوي

اكبر نبوي در سال 1343 متولد شد. وي در حال حاضر مدير مسئول و سردبير ماهنامه ي سينمايي فيلم ـ ويدئو است و معاونت فرهنگي خانه ي سينما را به عهده دارد. اکبر نبوی مجموعه مستندی را در رابطه با فعالیت های گذشته و حال انستیتو پاستور ایران تدوین کرده است که در یکی از این مجموعه ها به فرانسه سفر کرده است و ضمن مصاحبه با خانواده و همکاران دکتر بالتازار، به مرور فعالیت های تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران در کنترل طاعون پرداخته است.من طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه