english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

برگزاری دوره پیشرفته اپیدمیولوژی میدانی

دوره آموزشی 5 روزه پیشرفته اپیدمیولوژی میدانی برای کارشناسان بهداشت و پیشگیری دانشگاه های علوم پزشکی کشور در پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران واقع در روستای اکنلو بخش شیرین سو همدان برگزار شد.

در این دوره، شرکت کنندگان به صورت تئوری (30 ساعت) و عملی (20 ساعت) مهارت های لازم برای کنترل بیماری های واگیردار،تجزیه و تحلیل داده ها، جستجوی منابع و مستند سازی، امنیت سلامت، نظام مراقبت یکپارچه و مدیریت طغیان بیماری های عفونی را فراگرفتندو در فیلد صحرایی با نحوه تله گذاری برای جوندگان، تشریح حیوانات صید شده، گرفتن نمونه از ناقلین و در آزمایشگاه با نحوه انجام آزمایش های مرتبط آشنا شدند.

شرکت کنندگان این دوره شامل 28 نفر کارشناس از اقصی نقاط کشور بودند و مدرسان شامل 3 نفر اپیدمیولوژیست و متخصصین آمار زیستی، بهداشت مواد غذایی، میکروب شناسی، بیماری های کودکان و جانورشناسی بودند.

دکتر حسین ملک افضلی، استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیات امنای انستیتو پاستور ایران در این نشست، ضمن مهم دانستن چنین نشست هایی برای کارشناسان بهداشت و پیشگیری دانشگاه ها، لزوم استمرار و توجه به برگزاری دوره های مشابه را متذکر شد.

دکتر احسان مصطفوی، دبیر علمی این دوره نیز ضمن بیان لزوم توجه به اپیدمیولوژی میدانی در حوزه بهداشت و سلامت جامعه، پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید را دارای پتانسیل بسیار خوب برای برگزاری دوره های مشابه دانست.

لازم به ذکر است این دوره، دوره پیشرفته کارگاهی می باشد که در اردیبهشت ماه سال 96 توسط مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید برگزار شد.

عکس های مرتبطمن طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه