english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

مصاحبه رییس مرکز و پایگاه با ایسنا در مورد اهمیت بهداشتی بیماری های جوندگان

دکتر احسان مصطفوی رییس مرکز و پایگاه تحقیقاتی بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران در گفت و گو با ایسنا گفت:

- مطالعات بر روی جوندگان از نظر بهداشتی و شناسایی مخازن بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان در آن‌ها در کشور کمتر مورد توجه واقع شده است.

- جوندگان از نظر تنوع و تعداد بزرگترین دسته پستانداران بر روی کره زمین محسوب می‌شوند و در ایران نیز به فراوانی یافت می‌شوند. حداقل 70 نوع بیماری مشترک بین انسان و جوندگان در دنیا وجود دارد که عمدتا انگلی، باکتریایی و یا ویروسی محسوب می‌شوند و با توجه به نوع منطقه و شرایط آب و هوایی و عوامل عفونی آن منطقه، این بیماری‌ها دسته‌بندی می‌شوند.

- اهمیت بهداشتی جوندگان در نقاط مختلف ایران متفاوت است، بعضی از این بیماری‌ها مثل طاعون که شایدیکی از مهمترین بیماری مشترک بین جوندگان و انسان باشد، محدود شده و برخی دیگر از این بیماری‌ها نظیر سالَک یا لیشمانیوز پوستی اکنون در نقاط مختلف کشور دارای مخازن انتقالی مختلفی از جوندگان هستند. بعضی از بیماری‌ها مثل سالمونلا کمتر در کشور ما گزارش شده است. اما این آمار محدود به معنی کم اهمیت بودن آن نیست.

- از جوندگانی که مردم بیشترین تماس را با آن دارند، رتوس‌ها یا همان موش‌های سیاه و فاضلاب شهری هستند که می‌توانند نقش مهمتری را در انتقال بیماری داشته باشند.

- ما باید ابتدا مخزن اصلی جانوران را شناسایی کنیم و بررسی کنیم که چه بیماری‌هایی در آن‌ها وجود دارد و زمانی که اثر بیماری را پیدا کردیم به سیستم بهداشتی هشدار دهیم که این بیماری در منطقه وجود دارد و ممکن است به انسان انتقال پیدا کند؛ عملا پایش بیماری در جوندگانیک نوع سیستم هشدار زودرس است تا پیش از آن که بیماری به انسان منتقل شود، اقدامات پیشگیرانه انجام شود.

- قطعا اگر بخواهیم پیشرفتی در زمینه شناسایی بیماری‌های مشترک بین انسان و جوندگان داشته باشیم باید دانش خود را به‌روز کنیم و شبکه ارتباطات بین‌المللی خود را با سایر کشورها در این زمینه گسترش دهیم. تاکنون پروژه‌های تحقیقاتی را با انستیتو پاستور پاریس در زمینه بیماری مشترک بین انسان و حیوان آغاز کرده‌ایم و با تیم‌های مختلف خارجی نیز در این خصوص همکاری مشترک داریم.

- یکی از وظایف مرکز و پایگاه تحقیقاتی ما در انستیتو پاستور ایران در حوزه بهداشت انسان، شناسایی و پاسخ مناسب به بیماری‌های منتقله از ناقلین است.

اصل خبر

http://yon.ir/MZEAI
من طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه