english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

برگزاری نشست منطقه ای تب مالت در کردستان

نشست دو روزه منطقه ای ارتقای رصد تب مالت با حضور مسوولین و مدیران مرتبط در وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی کشور و نمایندگان دانشگاه های علوم پزشکی و ادارات کل دامپزشکی استان های کردستان، لرستان، آذربایجان غربی، زنجان، همدان و قزوین در تاریخ 18 و 19 اردیبهشت ماه در شهرهای سنندج و بیجار برگزار شد.

در ابتدای جلسه پس از خوش آمد گویی رییس و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، آقای دکتر حسین ملک افضلی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی بر این موضوع تاکید کردند که ارتقای مراقبت بیماری ها از طریق بکارگیری تکنولوژی روز، مشارکت مردم، هماهنگی بین بخشی و اقدام بر اساس شواهد علمی قابل تحقق می باشد. ایشان بر توانمند و ساختارمند کردن جامعه در جهت ارتقای وضعیت فعلی نظام بهداشت، درمان و تشخیص بیماری بروسلوز که یکی از مهمترین بیماری عفونی منطقه غرب کشور می باشد تاکید کردند.

دکتر واحدی رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان اهمیت بیماری تب مالت را در دو حوزه اقتصادی و بهداشتی دانستند. ایشان یکی از دغدغه های مهم در مورد این بیماری را مساله تشخیص بیماری دانستند و تاکید کردند که راه برون رفت از مشکلات موجود، آموزش به اقشار مختلف جامعه است.

دکتر نبوی معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر بر نگاه نظام مراقبت یکپارچه (One health) برای کنترل بیماری بروسلوز تاکید نمودند.

دکتر جهان پیما، مدیر کل بهداشت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور، بر تمرکز و برنامه ریزی بیشتر برای استفاده از شیر پاستوریزه توسط مردم در کنار سایر برنامه های پیشگیری این برنامه تاکید نمود.

دکتر بیدارپور معاون بهداشتی دانشگاه در این نشست، گزارش مبوسطی از اجرای یکساله طرح در شهرستان بیجار، که بالاترین گزارش بروز بیماری را در استان کردستان دارد، ارائه نمودند.

دکتر عرفانی مدیر بیماری های مشترک انسان و دام وزارت بهداشت در این نشست تب مالت را یک بیماری زئونوز نوپدید دانست که اصلاح رفتار می تواند در کاهش میزان بروز آن تاثیر زیادی داشته باشد. با توجه به گستردگی طیف بیماری در انسان و دام، مدیریت منابع مالی در مورد این بیماری بسیار اهمیت دارد.

در ادامه این برنامه، در سه پانل تخصصی آموزش کارکنان مراقب سلامت، جامعه و هماهنگی بین بخشی، تشخیص بالینی و آزمایشگاهی و درمان و گزارش دهی، شبکه سازی و پژوهش به تشریح برنامه های رصد بروسلوز در 6 استان غربی کشور پرداخته شد.

دکتر احسان مصطفوی، رییس پایگاه و مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران به تشریح نقش انستیتو پاستور ایران به عنوان یک مرکز تحقیقاتی و تجزیه و تحلیل داده های اپیدمیولوژیک مرتبط با طرح اشاره کرد.

در روز دوم این برنامه، شرکت کنندگان ضمن بازدید از شهرستان بیجار از نزدیک در جریان اجرای این برنامه در یکسال گذشته قرار گرفتند.

لازم به ذکر است که طرح رصد بروسلوز در غرب کشور از حدود یکسال و نیم پیش با پایلوت این طرح در شهر بیجار آغاز شده و قرار است در فاز دوم این طرح، در 5 شهرستان (تکاب، کبودرآهنگ، خدابنده، الیگودرز و تاکستان) استان های منتخب که دارای بالاترین گزارش های بیماری در این استان ها هستند ادامه پیدا کند.

این طرح با هدایت مرکز مدیریت بیماری های واگیر و با همکاری آزمایشگاه مرجع سلامت، سازمان دامپزشکی کشور، پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران و سایر سازمان ها و نهادهای مرتبط با کنترل تب مالت در کشور و در جهت ارتقای وضعیت فعلی بیماری تب مالت در مناطق منتخب دنبال می شود و قرار است بر اساس نتایج این طرح، الگویی برای کنترل بهینه تر بیماری های واگیر با مشارکت همه دستگاه های مرتبط طراحی شود.

عکس های مرتبط


من طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه