english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

چاپ مقاله زندگینامه دکتر صبار فرامانفرماییان

مقاله محققان مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید در زمینه زندگی و بزرگداشت دکتر صبار فرمانفرماییان در مجله IBJانستیتو پاستور ایران به چاپ رسید. دكتر صبار فرمانفرمائيان به مدت شش سال از 1349 تا 1355، تا زماني كه بازنشسته شد، عهده دار اين پست بود.در آن موقع در انستيتو پاستور ايران همانند بيشتر انستيتو پاستورهاي جهان، توليد محصولات بيولوژيك و امور پژوهش در پزشكي دريك مجموعه ساختماني انجام مي‏گرفت، او خيلي زود به اين نقص پي‏برد و اقدام به فراهم کردن زمينی در جاده كرج کرد تا توليد را از پژوهش جدا كند و دراين راستا براي تربيت نيروي انساني در داخل و خارج از كشور و همچنين تهيه وسايل آزمايشگاهي مدرن‏تر اقدام‏هایي را انجام داد.

دكتر صبار فرمانفرمائيان پس از بازنشستگی تا زمانی که در قید حیات بودند در منزل مسکونی خود در شمیران به طبابت مشغول بودند.

دکتر صبار فرمانفرمائیان چند ماه قبل از فوت، در سال 1384، ملک مسکونی خود در شمیران را که دارای مساحت 4843 متر مربع شامل یک قطعه باغ به انضمام چهار باب مغازه بود به منظور تاسیس درمانگاه تخصصی و واکسیناسیون علیه بیماری های مسری و نیز احداث آزمایشگاه های تخصصی و تحقیقات پزشکی وقف دائم انستیتو پاستور ایران کرد.

این مقاله را از این قسمت می توانید دانلود نمایید.

مقاله

نشست سازمان بهداشت جهانی در مورد طاعون در پایگاه تحقیقاتی بیماریهای نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور در اکنلو همدان؛ شهریور 1354،دکتر صبارفرمانفرماییان رییس وقت انستیتو پاستور ایران کلاه برسردر وسط.

من طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه