english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

برگزاری اولین همایش نظام مراقبت یکپارچه انسان، دام، گیاه

اولین همایش نظام مراقبت بهداشتی یکپارچه انسان، دام و گیاه (One Health) با مشارکت مرکز مدیریت بیماریهای واگیر، مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران و دانشگاه آزاد اسلامی (واحد علوم و تحقیقات)، در تاریخ چهارشنبه 14 تیرماه 1396در سالن مدرس انستیتو پاستور ایران برگزار گردید.

برنامه با حضور سخنرانان صاحب نظر در حیطه های پزشکی (متخصصین عفونی)، دامپزشکی، اپیدمیولوژی، آزمایشگاه و پزشکی قانونی (19 سخنران شامل چهار نفر از کارشناسان خارجی سازمان بهداشت جهانی و جناب اقای پروفسور David Heymannاستاد بیماری های عفونی London School of Hygiene and Tropical Medicine و رییس Centre on Global Health Security at Chatham House) برگزار شد. آقایان دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر حسن تاجبخش، استاد ممتاز دانشگاه تهران؛ دکتر سید حسن مدرسی، معاون پژوهشی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی؛ دکتر مصطفی قانعی، رییس انستیتو پاستور تهران؛ دکتر حسین ملک افضلی، استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ دکتر سیامک میراب سمیعی، رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ دکتر مینو محرز، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر مسعود مردانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر احسان مصطفوی رییس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران از جمله سخنرانان این همایش بودند. در این همایش شرکت کنندگانی از دانشگاه های علوم پزشکی، سازمان و نظام دامپزشکی، انستیتو پاستور ایران، دانشگاه آزاد اسلامی و ... حضور داشتند.

امروزه در جهان رخدادهای مستعد همه گیری (Epidemic-prone) که سلامت جمع کثیری از انسان ها را به خطر می اندازند اهمیت زیادی پیدا کرده اند. اپیدمی های دهه اخیر نظیر SARS ، MERS-CoV ، Ebola ، Zika ، آنفلوانزای پرندگان ، پاندمی H1N1 در سال ۲۰۰۹ همگی یادآور چنین بحران هایی هستند. سازمان جهانی بهداشت با تصویب نسخه بروزرسانی شده مقررات بهداشتی بین المللی در سال ۲۰۰۵(IHR2005) با تلاشی ده ساله و توسط ۱۹۴ کشور عضو، عزم جامعه جهانی برای مقابله با چنین رخدادهایی را دو چندان نمود تا شناسایی و پاسخ به چنین وقایعی را سرعت و قوت بخشد تا بیماری هایی از این دست نتوانند به راحتی گسترش یابند. به طریق اولی با توجه به اهمیت روزافزون امنیت سلامت جهانی (Global Health Security) پیش نیازهای آن یعنی اعلام هشدارهای سریع و پاسخ فوری نیز اهمیت دوچندان پیدا کرده اند. طبق برآوردهای جهانی ۷۵ درصد بیماری های مستعد همه گیری، ماهیت Zoonotic دارند یعنی عامل ایجاد بیماری در انسان و دام مشترک است. لذا در راستای استقرار نظام هشدار سریع یکی از نکات کلیدی، توجه همزمان به رخدادهای بهداشتی در دام و گیاه، به موازات نظام شناسایی سریع این وقایع در انسان می باشد. شناسایی زودرس و پاسخ به هنگام به این رخدادها، نیازمند توسعه نظام مراقبت و پاسخدهی یکپارچه انسان،‌ دام و گیاه می باشد. این موضوع در جهان و کشورمان موضوعی جدید بوده، دستیابی به چنین نظام یکپارچه ای نیازمند نگاهی موشکافانه و دقیق و تعامل تنگاتنگ صاحب نظران این سه حیطه می باشد.

اهداف برگزاری همایش معرفی ویژگی های نظام مراقبت هشدار سریع و اجزاء مختلف آن و تجربیات موفق کشور و جهان، شناسایی اندیکاتورهای بالقوه ارزشمند هشدار سریع در خصوص بیماریهای واگیر مشترک بین انسان، دام، حیات وحش و گیاهان به منظور حفاظت از سلامت انسانها و شناسایی کلیه ذینفعان و پتانسیل های کشور (صاحب نظران، وزارتخانه ها و سازمانهای درگیر) مرتبط با نظام هشدار سریع بود.

بطور خلاصه محورهای ذیل در همایش مورد بحث قرار گرفت:

• شعار ONE HEALTH – ONE MEDICINE رویکردی است به سلامت که در آن سلامت انسان، دام و گیاه بصورت یکپارچه در نظر گرفته می شود و معتقد است برای پیشگیری از بیماری های واگیر در انسان، حصول اطمینان از سلامت جمعیت دام و گیاه ضروری است. این نگرش منجر به افزایش توجه به این موضوع شده که انسان، حیوان و گیاه در یک دنیای مشترک به سر می برند و بر محیطی که در آن به سر می برند(One planet) نیز تاثیر متقابل می گذارند.

• سلامت واحد (One Health) بر رویکرد نظام مند و تلاش مشترک رشته های مختلف برای رسیدن به سلامت بهینه انسان ها، حیوانات و محیط زیست تأکید داشته به نحوی که آن رشته ها در سطح منطقه ای، ملی و جهانی با یکدیگر همکاری می نمایند.

بنابراین در کشورهای پیشرفته، قدم های مهمی جهت تقویت ارتباط و به اشتراک گزاردن منابع، اطلاعات و ظرفیت های نظام مراقبت، کنترل و پیشگیری در رشته های بهداشت عمومی، بهداشت دام، کشاورزی و بهداشت محیط برداشته شده است.

• در نظام مراقبت متداول بیماری ها، معمولا شناسایی بسیاری از بیماری های مستعد همه گیری در بحبوحه اپیدمی صورت میگیرد و این مسأله در بعضی موارد منجر به تأخیر در پاسخ می شود . اپیدمی بیماری ایبولا در غرب آفریقا یک مثال بارز در این خصوص است.

• طبق برآوردهای جهانی ۷۵ درصد بیماری های نوپدید و بازپدید ماهیت Zoonotic دارند. در راستای ایجاد و تقویت نظام مراقبت هشدار سریع، یکی از نکات کلیدی توجه همزمان به رخدادهای بهداشتی در دام و گیاه به موازات نظام شناسایی سریع این وقایع در انسان می باشد. زیرا بسیاری از بیماری های رایج مشترک بین انسان و دام قبل از ایجاد اپیدمی در انسان، مشکلاتی را برای دام ها یا گیاهان بوجود می آورند. لذا شناسایی زودرس و پاسخ به هنگام به آنها نیازمند توسعه نظام مراقبت و پاسخدهی یکپارچه انسان،‌ دام و گیاه می باشد. این موضوع در جهان و کشورمان موضوعی جدید است و دستیابی به چنین نظام یکپارچه ای نیازمند نگاهی موشکافانه، دقیق و تعامل تنگاتنگ صاحب نظران این سه حیطه می باشد. در این همایش تلاش شد قدم نخستین در این راستا برداشته شود.

• اصولا مقوله نظام مراقبت بهداشتی بخشی از امنیت سلامت است. یک کشور همانگونه که به امنیت اجتماعی، امنیت سیاسی، امنیت اقتصادی، و غیره نیاز دارد، به امنیت بهداشتی نیز نیازمند است.

• موفقیت در طراحی و اجرای نظام مراقبت هشدار سریع و نظام واکنش فوری بهداشتی در راستای فلسفه سلامت واحد، بستگی به حمایت مسؤولین بهداشتی در حیطه های مختلف علمی در سطح ملی دارد. این حمایت در سطحی وسیعتر لازمست با تعهد سیاسی تقویت شود که خوشبختانه با بازخورد های مثبت پس از همایش، به نظر می رسد این همایش، موفق به جلب توجه مسئولین محترم از جمله ریاست محترم دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت مواد غذایی شده است.

• در راستای تحقق سلامت واحد، وزارتخانه ها، ارگان ها، سازمان ها و بسیاری از نهاد های مرتبط با بهداشت نظیر مركزمديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشكي، آزمايشگاه مرجع سلامت، سازمان دامپزشكي كشور و همچنین نهادهای خارج از حوزه بهداشت نظیر سازمان حفظ نباتات، سازمان حفاظت محيط زيست، وزارت كشور، سازمان انتقال خون، وزارت آموزش و پرورش و ... باید با برنامه ریزی مناسب و تخصیص زمان کافی، منابع مالی و انسانی لازم در زمینه استقرار یک نظام مراقبت یکپارچه با یکدیگر همکاری موثر و فعال داشته باشند.

• تشکیل کارگروه های بین رشته ای متشکل از کارشناسان رشته های مرتبط نظیر پزشکان، دامپزشکان،کارشناسان بهداشت، محیط زیست، اپیدمیولوژی و دیگر تخصص های مرتبط، برای توسعه سلامت واحد از جمله نظام های مراقبت یکپارچه انسان، دام و گیاه به تحقق و تداوم اهداف همایش کمک خواهد کرد.

در انتها، همایش با صدور بیانیه ای که در آن به لزوم همکاری موثر سازمان ها و نهاد های مرتبط با هشدار و پاسخ دهی سریع از جمله وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی، در زمینه قانونگذاری و اجرا تاکید شد، پایان یافت.

عکس های مرتبط

من طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه