english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

سمپوزيوم ويروس زيكا با همکاری پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید برگزار شد

در دومین سمپوزيوم ويروس زيكا، واقعیت‌های علمي و چالش‌ها، موضوعات مختلفی در حيطه تشخيص تا پیشگیری مطرح و پانل تخصصي با حضور صاحب‌نظران اين حوزه برگزار شد.

سمپوزيوم یک‌روزه ويروس زيكا، پنج‌شنبه 6 خرداد 95 به همت دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشکی تهران با پخش به‌صورت وبينار در تالار ابن‌سینا برگزار شد. در ابتدا دكتر نيكنام مدير گروه ايمنولوژي دانشكده پزشكي و دبیر علمی این سمپوزیوم، هدف از برگزاري اين سمینار را كسب آمادگي براي مقابله با بیماری‌های نوپدید عنوان کرد و گفت: بیماری‌های نوپدید، تهديد جهاني براي سلامت بشر محسوب می‌شوند. بیماری‌هایی كه هيچ تصوري از ابعاد آن در دست نیست. وی افزود: امروز بیش از هر زمان دیگری، رویای غلبه کامل بر بیماری‌های واگیر و بسته شدن پرونده این دسته از بیماری‌ها دورتر از واقعیت می‌نماید نه پیشگیری از طریق واکسن به‌آسانی که تصور می‌شد در مسیر خود پیش رفته و نه آنتی‌بیوتیک‌ها بدون مقاومتی از سوی عوامل میکروبی همراه بوده‌اند. وی افزود: بیماری‌های قدیمی دوباره و این بار به شکل مقاوم به دارو در جوامع انسانی بروز و ظهور کرده‌اند علاوه بر بیماری‌های باز پدید، بیماری‌های نوپدید نیز چالش‌های نوینی را در عرصه پزشکی ایجاد نموده است.

دکتر نیکنام افزایش گستردگی مشکلات بیماری‌های واگیر در عصر حاضر را ویژگی سرعت و وسعت جابجای بین‌المللی مسافر و کالا در جهان امروزی دانست و گفت: هر بیماری باز پدید و نوپدیدی در هر گوشه‌ای از این عالم خاکی می‌تواند در کمترین زمان به نقطه‌ی دیگری برسد. وی افزود: با توجه به این واقعیت آشکار، ضرورت آگاهی از سیر تحولات این بیماری‌ها و کسب آمادگی‌های لازم برای مقابله با آن‌ها در صورت نیاز بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

دکتر نیکنام در پایان همکاری گروه‌های آموزشی مختلف دانشکده‌ی پزشکی، دیگر دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی مرتبط، انستیتو پاستور ایران، مرکز مبارزه با بیماری‌های وزارت بهداشت را از ویژگی‌های برجسته این نشست عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد که تلاش به‌منظور ارتقاء دانش نسبت به عوامل تهدیدکننده سلامتی جوامع بشری مورد رضایت پروردگار قرار گیرد.

در اين سمینار متخصصان و صاحب‌نظران در رابطه با اپيدميولوژي، ویروس‌شناسی، پيشگيري، تشخصي، علائم باليني، اخلاق پزشكي و سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت بهداشت به ایراد سخنرانی پرداختند. همچنين شرکت‌کنندگان در سالن از طريق ويدئو كنفرانس با دكتر ديويد هيمن مشاور سازمان جهاني بهداشت در ارتباط بودند.

سمپوزيوم یک‌روزه ويروس زيكا، واقعیت‌های علمي و چالش‌ها همراه با امتياز باز‌آموزي با همكاري مركز مديريت بیماری‌های واگير وزارت بهداشت، كميته كشوري زيكا و سازمان جهاني بهداشت برگزار شد. آزمایشگاه آربوویروس ها و تب های خونریزی دهنده ویروسی و پایگاه تحقیقاتی بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران در برگزاری این سمینار مشارکت داشتند.

من طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه