english فارسی       صفحه اصلی     اخبار پایگاه    ارتباط با ما

تاریخچه
اخبار بیماری های جهان
دور جدید فعالیت های پایگاه
Skip Navigation Links Skip Navigation Links کارکنان
Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links اکنلو و جاذبه های اطراف آن
برنامه استراتژیک
گزارش عملکرد سالیانه
Skip Navigation Links

هشدار رییس سازمان بهداشت جهانی در مورد گسترش بیماری های عفونی نوپدید و بازپدید

دکتر چان رییس سازمان بهداشت جهانی در مجمع جهانی بهداشت در ژنو که در هفته اول خردادماه در ژنو برگزار شد به نمایندگان بهداشت کشورهای جهان هشدار داد در عصری زندگی می کنیم که بیماری های عفونی نوپدید و بازپدید در حال گسترش هستند و درمانی نیز برای آنها وجود ندارد و این یک مساله و مشکل بسیار جدی است. دکتر چان به احتمال تحت الشعاع قرار گرفتن دنیا از بیماری های عفونی نوپدید و بازپدید اشاره کرد و گفت: سازمان بهداشت جهانی هماهنگی های لازم را انجام می دهد تا در کشورهایی که با اپیدمی بیماری های عفونی روبرو می شوند، اقدامات ضروری انجام شود زیرا این سازمان، می تواند به این مشکل و تبدیل نشدن آن به یک تراژدی کمک کند.

رییس سازمان بهداشت جهانی گفت: در چند سال اخیر، اپیدمی بیماری های نوپدید و بازپدیدی نظیر مرس، ابولا و زیکا، جهان را به نوعی فلج کرند و با گرفتاری روبرو ساخت و مشکلات مسافرتی زیادی را به وجود آورند.

رییس سازمان بهداشت جهانی با بیان اینکه برخی از بیماریهایی که چندین دهه در آفریقا و آسیا خاموش بوده اند به یکباره باعث مرگ چندین نفر می شوند، افزود: برخی از این ویروس ها با سرعت بسیار زیادی موجب مرگ مردم می شوند و در حال حاضر نوعی عفونت در جمهوری کنگو پیدا شده که ممکن است به کل دنیا سرایت کند و برای مبارزه با بیماریهای عفونی نمی توان تنها به گذشته خود مفتخر بود بلکه باید همیشه در حالت آماده باش بود.

دکتر چان ضمن تاکید بر لزوم تغییر سبک زندگی مردم دنیا برای جلوگیری از انتشار بیماری های عفونی، خاطرنشان کرد: یک گزش ساده حشره ممکن است تا چندین نسل از یک فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد و ایجاد مشکلات مغزی در نوزادان بر اثر ویروس زیکا، معضلات زیادی را برای سلامت عمومی ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه مسئولیت ما همکاری با یکدیگر در جهت ارتقای سلامت و کاهش بیماری ها در سطح جهان است، افزود: دلیل انتشار ابولا در آفریقا، عدم وجود واکسن و زیرساخت های مورد نیاز حوزه سلامت بود و برای ویروس زیکا واکسن و تشخیص صحیحی وجود ندارد و به منظور جلوگیری از تولد فرزندان ناقص، تنها می توانیم به افراد توصیه های لازم را داشته باشیم و به آنها اعلام کنیم که در مکان هایی که پشه وجود دارد، حضور نداشته باشند.

رییس سازمان بهداشت جهانی در ادامه خاطرنشان کرد: ویروس زیکا کشور های آمریکای جنوبی و حوزه کاراییب را که به خدمات تنظیم خانواده دسترسی عادلانه ای ندارند را تحت فشار قرار می دهد و برای مبارزه با بیماری های عفونی نمی توان به گذشته تکیه کرد و لازم است که نوآوری داشته باشیم و توزیع و تعداد پشه های ناقل این ویروس نه تنها موضوع گذشته نیست بلکه مشکل بزرگ کنونی است.

من طاعون را انتخاب نکردم بلکه آن مرا انتخاب کرد!

مارسل بالتازار (1350-1286 شمسی)، موسس پایگاه